Co je architektura.
Esej o krajinách, budovách a strojích.
Přeložili Irena a Tomáš Smetánkovi

Vydalo nakladatelství ARCHA ve Zlíně v roce 2011 jako svou 33. publikaci

Edice aARCHITEKTURA
svazek 4.

1. vydání
112 stran
Zlín 2011

ISBN 978-80-904514-6-9

cena 339,- Kč

Novinka

Co je architektura

Paul Shepheard

O knize:

Britský architekt a kritik Paul Shepheard představuje nový hlas v současných postmoderních debatách o historii a smyslu architektury. V tomto pozoruhodně neortodoxním, napůl románovém eseji s postavami a dialogy (ale bez zápletky) Shepheard rýsuje hranici kolem předmětu architektury, popisuje její místo v umění a technice, její místo v historii a její místo v našich současných životech. V době, kdy je módní říkat, že architektura je všechno – od filozofie přes vědu k umění a teorii – Shepheard odvážně a neuctivě vymezuje hranice tématu, abychom mohli mluvit o architektuře takové, jaká je. Zaujímá silné postoje, pojmenovává příčiny problémů a říká nám, jak jsou věci špatné a jak by se mohly zlepšit. Shromažďuje přitom některé neočekávané, ale věrohodné svědky, kteří vypovídají o současném stavu architektury. Místo obvyklých požadavků nebo stížností ze známých zdrojů se objevují tahle pozorování zcela jiného druhu. Esej Co je architektura? je konstruován jako série bajek, mnohdy politicky nekorektních, a představuje osvěžující meditaci o možnostech, variantách, nadějích a selháních přístřešků ve společnosti. Paul Shepheard praktikuje architekturu 36 let let, vyučuje ji 34 let a píše o ní 19 let. Žije a pracuje v Londýně.

"Je to jedna z nejpodivnějších a nejzábavnějších knih, jaké jsem kdy viděl. Je to jako začínat znovu: stejný předmět, ale viděný různýma očima, vyprávěný různými postavami."
Robin Evans, Postgraduální škola designu Harvardovy univerzity

"Je to skvělá kniha v každém ohledu. Má vtip, vhled, provokativní návrhy pro budoucnost a výřečný jazyk."
James Wines, prezident SITE

"Břitký a pozoruhodně chytrý esej, který vskutku přispívá do diskuse o architektuře. Shepheardovo dílo vyvolává silný a pozitivní dojem někoho, kdo skutečně přemýšlí."
Robert Harbison